(NIE) pożądani mieszkańcy miasta (dziki, lisy...) - Lisy

Dzikie zwierzęta w mieście - co robić?

LISY

Dlaczego coraz częściej możemy je spotkać w mieście?

Można powiedzieć, że sprowadził je do miasta sam człowiek. Lisy przedostają się na tereny miejskie zwabione łatwością zdobywania pokarmu, a głównym ich celem są resztki pożywienia dostępne w niewłaściwie zabezpieczonych śmietnikach. Przyzwyczajone do pokarmu zdobywanego bez wysiłku będą wracać jeszcze częściej.

Podobnie jak kuna domowa, stały się konkurencją dla... kotów, gdyż polują na szczury i myszy, zdarza się też, że zgodnie z lisią naturą podchodzą również do domostw, aby zapolować na kury.

Nie należy próbować zaprzyjaźnić się z lisem,  podchodzić do niego,  lepiej ustępować mu z drogi i  nie zachęcać do podejścia. To jest dzikie zwierzę i może ugryźć. Podejrzane jest zachowanie dzikiego zwierzęcia, które nie boi się człowieka i stara się do niego zbliżyć. Może być chore na wściekliznę.

Aby wyeliminować te wizyty, należy w pierwszej kolejności we właściwy sposób zadbać o zabezpieczenie odpadków z gospodarstw domowych.
Następnie skontrolować  szczelność ogrodzeń otaczających kontener lub posesję.  To powinno skutecznie zniechęcić lisy do zbliżania się w bezpośrednie sąsiedztwo budynków.

Jeżeli mimo wszystko ten nieporządany gość pojawi się na terenie posesji, nie należy wpadać w panikę. Zwykle, po krótkim spacerze, wraca do siebie.

W szczególnych przypadkach w sytuacji poczucia zagrożenia, na pomoc może przyjść działający na terenie Gminy Miasta Radomia Ekopatrol Straży Miejskiej, który pomiże w przepłoszeniu lisów.  Zgłoszenia przyjmowane są całodobowo przez siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 986 lub 48 36 20 464.

UWAGA! Przed wykonaniem telefonu należałoby rozważyć jego zasadność, gdyż często zdarza się , że  zanim strażnicy przyjadą  na miejsce, zwierząt już nie ma.

 

Delicious is the place to collect and showcase your passions fro Find us on Facebook Add us to your circles on google+ Connect with us on LinkedIn Myspace jest wiodącym serwisem typu social entertainment Follow us on Twitter Teksty zdjęcia filmy, wszystko, co chcesz powiedzieć światu